تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با یک دستگاه بخارساز ارزان

به گزارش انجمن میهن مال، دانشمندان دانشگاه لینشوپینگ(Linköping University) سوئد در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه دستگاه بخارساز ارزان و سازگار با محیط زیست شده اند که می توان از آن برای تصفیه آب استفاده نمود.

تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با یک دستگاه بخارساز ارزان

به گزارش انجمن میهن مال و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان سوئدی اخیرا پیروز به طراحی و توسعه یک بخار ساز کاربردی شده اند که با استفاده از نور خورشید آب را تصفیه می نماید. در مقایسه با تبخیر مستقیم آب، میزان فراوری بخار این ژنراتور بخار 4-5 برابر بیشتر است.

نمک زدایی یا شیرین کردن آب دریا و پیشرفت در تمیز کردن فاضلاب روش های مهمی برای مقابله با کمبود آب شیرین در دنیا محسوب می شوند. در این میان توسعه دستگاهی برای تبخیر آب شور با استفاده از انرژی خورشیدی و تبدیل آن به آب شیرین بسیار مهم است.

در مطالعه جدید دانشمندان پیروز به توسعه یک ژنراتور بخار ترکیبی از یک هواژل شده اند که شامل ساختار مبتنی بر سلولز دارای پلیمر ارگانیک پلی استایرن سولفونات(PEDOT: PSS) است.

این پلیمر می تواند انرژی ساطع شده از نور خورشید به ویژه در طیف مادون قرمز را جذب کند در این طیف گرمای بیشتری از خورشید به خارج از آن ساطع می گردد. هواژل نیز دارای نانوساختار متخلخل است به این معنی که مقادیر زیادی آب در منافذ آن جذب می شوند.

هَوا-ژِل یا ایروژل یک ماده فراوریی است که کمترین چگالی را در میان مواد جامد دارد.این ماده از یک ژل به دست می آید که در آن قسمت مایع ژل با گاز جایگزین می گردد. نتیجه این فرایند ماده ای جامد با چگالی بسیار کم و در عین حال، ویژگی قابل توجه در زمینه عایق گرمایی است.

یک فوم (foam) متخلخل و عایق در این سیستم وجود دارد که بین آب و هواژل قرار گرفته است. گرمای ناشی از خورشید باعث تبخیر آب می گردد و این در حالی است که نمک و مواد دیگر در پشت عایق باقی می مانند.

ترو پتری روکو(Tero-Petri Ruoko) محقق مقطع فوق دکتری آزمایشگاه الکترونیک آلی و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این هواژل بسیار بادوام است و آب دریایی که به وسیله تبخیر از سیستم عبور می نماید به آب آشامیدنی با کیفیت بسیار بالایی تبدیل می گردد. آنچه در خصوص این سیستم بسیار جالب است این است که این سیستم سازگار با محیط زیست است زیرا ما از نانو سلولز و پلیمر برای ساخت آن استفاده کردیم. 90 درصد هواژل نیز از هوا ساخته شده است. ما امیدواریم که راهکار ما بتواند به میلیون ها نفری که در دنیا دسترسی به آب تمیز ندارند یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با یک دستگاه بخارساز ارزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با یک دستگاه بخارساز ارزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید