جالب ترین واقعیت های باورنکردنی!

به گزارش انجمن میهن مال، روزنامه خراسان - فاطمه قاسمی: زندگی روی کره زمین خیلی عجیب و غریب است و بعضی از واقعیت ها، باورنکردنی به نظر می رسند. حوصله ما آدم های همواره کنجکاو در برابر دانستن این حقایق باورنکردنی هرگز کم نمی آورد و به نوعی اطلاع از این حقایق همواره برای ما سرگرم کننده و جذاب بوده است.

جالب ترین واقعیت های باورنکردنی!

گرچه علم توانسته برای بسیاری از پدیده ها و مسائلی که قرن ها برای بشر مبهم بودند توضیحی قابل قبول پیدا کند، اما هنوز دانستنی های حیرت انگیز و کمتر شناخته شده زیادی وجود دارد که باعث تعجب ما می گردد. در دنیای امروزی بسیاری بر این باورند که همه چیز کشف شده و شاید چیزی وجود نداشته باشد که افشای آن بتواند شخص را شگفت زده سازد. برخی از این حقایق به ظاهر ساده و کم اهمیت به نظر می رسند، اما کمتر کسی از آن ها اطلاع دارد. در این پرونده برخی از نمونه های جالب تر آن ها را می خوانید که به نظر ساختگی و تخیلی می رسند، اما واقعی هستند و می توانید آن ها را در جمع دوستان تان مطرح کنید یا به اشتراک بگذارید.

بارش باران الماس در مشتری و کیوان

شرایط جوی و اقلیمی در دو سیاره مشتری و کیوان به گونه ای است که بارانی از الماس در این دو سیاره می بارد و ممکن است در آن ها اقیانوس هایی از الماس هم وجود داشته باشد. به گفته دانشمندان رعدوبرق ها و توفان های شدید در جو این سیاره ها باعث فراوری ذرات کربن به شکل دوده شده و زمانی که این ذرات در جو فرود می آیند بر اثر فشار تبدیل به گرافیت می شوند. در نهایت گرافیت هنگام سقوط در جو به دلیل فشار و حرارت تبدیل به الماس جامد می گردد.

به این ترتیب سالانه 10 میلیون تن الماس شکل می گیرد. پروفسور پیتر رید استاد دانشگاه آکسفورد معتقد است این الماس احتمالا به شکلی که روی زمین وجود دارد نیست و به جای قطعات الماس به احتمال زیاد ابر هایی از الماس فشرده وجود خواهد داشت. اگر هم الماس شبیه الماس های موجود در کره زمین باشد دسترسی به آن به دلیل دمای بالا و فشار یک میلیون برابری کره زمین سخت است.

زنی که غرق نمی شد

ویولت کنستانس جسوپ یک زن ایرلندی الاصل بود که در سال 1887 در آرژانتین متولد شد. در کودکی به بیماری سل مبتلا شد و پزشکان عقیده داشتند که بیشتر از چند ماه زنده نمی ماند، اما او نه تنها به صورت شگفت انگیزی با این بیماری مقابله کرد، بلکه حتی پیروز شد از اتفاق عجیب تری که در زندگی طولانی اش با آن روبه رو شده بود جان سالم در ببرد. او مهماندار کشتی مشهور تایتانیک بود که از حادثه غرق شدن آن نجات پیدا کرد. این داستان وقتی عجیب تر می گردد که بدانیم این زن شگفت انگیز از حادثه غرق شدن کشتی های خواهر تایتانیک یعنی بریتانیک و المپیک هم نجات یافته است. ویولت که خود را به شوخی بانوی غرق نشدنی می نامید در سال 1971 در 84 سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

کلاهبرداری با فروش برج ایفل به تاجران آهن!

برج ایفل در فرانسه داستان های عجیبی در سرگذشت خود دارد. جالب ترین آن ها فروش این برج توسط یکی از عظیم ترین کلاهبرداران تاریخ به نام ویکتور لوستینگ است، کسی که حتی سر آل کاپون، گانگستر عظیم را هم کلاه گذاشت. فکر فروش برج پس از خواندن مقاله ای به ذهن اش خطور نموده بود. ویکتور ابتدا مدارکی را با عنوان معاونت پست و تلگراف فرانسه تهیه کرد و در نامه هایی با سربرگ های جعلی با عنوان محرمانه برای شش تاجر عظیم آهن فرستاد و آن ها را به هتلی دعوت کرد.

سپس در ملاقات با تاجران بیان کرد دولت در شرایط بحران اقتصادی قرار گرفته است و نگهداری برج از عهده اش خارج و او به نمایندگی از دولت مجبور به فروش برج ایفل شده است. لوستینگ با ترفندی توانست یکی از تاجران را مجاب کند تا با خرید ایفل، یک شبه در صدر خبرسازترین افراد دنیا قرار بگیرد. او در این معامله قلابی از خریدار رشوه هم دریافت کرد! جالب این جاست که لوستینگ چند سال بعد دوباره همین ترفند را اجرا می نماید!

وزن 500 تنی یک ابر معمولی

اگرچه ابر ها در هوا معلق اند، اما هوا و ابر هردو جرم و وزن دارند. ابر ها زمانی تشکیل می شوند که هوا به قدری سرد گردد که دیگر نتواند بخار آب را در خود نگه دارد. در این حالت بخار آب به شکل قطرات بسیار ریزی متراکم می گردد. دانشمندان چگالی یک ابر کومولوس (ابر های پف نموده و سفید) را حدود 5/0 گرم بر مترمکعب اندازه گرفته اند. آن ها می گویند با اندازه گیری سایه یک ابر زمانی که خورشید به طور مستقیم بالای آن است می توانید طول تقریبی آن را به دست آورید.

این کار را می توان با کیلومترشمار خودرو و حرکت زیر سایه یک ابر انجام داد. یک کومولوس معمولی حدود یک کیلومتر طول دارد و از آن جا که کومولوس ها شکل مکعبی دارند، دارای یک کیلومتر ارتفاع نیز هستند. با این حساب وزن یک ابر متوسط برابر است با 500 هزار کیلوگرم یا 500 تن! درست مانند این است که یک گله فیل (هرکدام به وزن 5 تن) بالای سر شما معلق باشد! نگران نباشید تا حالا کسی ندیده یک ابر بر سر ساکنان یک شهر سقوط کند!

639 سال، طولانی ترین اجرای موسیقی تاریخ

کلیسایی در شهر کوچک هالبرشتاد در شمال آلمان، محل اجرای طولانی ترین کنسرت دنیاست. این کنسرت، نواختن ارگ کلیسایی است که از 19 سال پیش آغاز شده و قرار است تا سال 2640 میلادی ادامه یابد. نام این اثر موسیقی تا حد ممکن آهسته است.

برنامه ریزان این کار می گویند هدف شان انتقاد ملایم یا نیشی به زندگی مدرن و امروزی است. زیرا جوامع امروزی بسیار شلوغ و شتا ب آلود هستند و این سرعت هر روز بیشتر می گردد. این قطعه موسیقی را جان کیج آهنگ ساز آمریکایی سال 1985 برای پیانو نوشت و یک سال بعد آن را برای ارگ تنظیم کرد. در طول این سال ها نت ها که به طور اتوماتیک نواخته می شوند، هر سال یک بار و در مجموع فقط 20 بار تغییر نموده اند. سالانه 10 هزار نفر در موعد نواختن برای دیدن و شنیدن آن در اطراف کلیسا حضور پیدا می نمایند.

کوالا اگر 18 ساعت در روز نخوابد، می میرد!

اثر انگشت برجستگی های بسیار ریزی است که با چشم غیر مسلح هم قابل رؤیت است و در واقع در لایه اپیدرم پوست کف دست ها و پا ها وجود دارد. اثر انگشت هر فرد با دیگری متفاوت است و حتی افراد دوقلو نیز اثر انگشتی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. جالب است بدانید که پژوهش دانشمندان نشان می دهد که کوالا ها اثر انگشتی بسیار شبیه اثر انگشت انسان دارند. کوالا جانور کیسه دار بومی استرالیاست که به خاطر شکل بامزه اش مورد توجه گردشگران و دوستداران حیوانات قرار گرفته است. کوالا ها بیش از 20 سال عمر می نمایند و در تمام عمرشان فقط برگ های اکالیپتوس می خورند و اگر 18 ساعت از 24 ساعت هر شبانه روز را نخوابند از خستگی می میرند!

انسان های امروز، 7 درصد کل انسان های تاریخ

آیا هرگز به این موضوع اندیشیده اید که از ابتدای خلقت تا به امروز چه تعداد انسان روی کره زمین زندگی نموده و مرده اند؟ دفتر تحقیقات جمعیت به عنوان یک سازمان غیردولتی در آمریکا، سعی نموده است که تعداد درگذشتگان را به طور تقریبی محاسبه کند. زمان آغاز محاسبه حدود 50 هزار سال پیش در نظر گرفته شده است، یعنی زمانی که گفته می گردد بشر اولیه پا به عرصه زمین گذاشت. براساس آمار حدود 2/108 میلیارد نفر در تاریخ دنیا متولد شده اند. در این میان امروز جمعیت دنیا حدود 782/7 میلیارد نفر است که با کمی ضرب و تقسیم متوجه می شویم این رقم معادل 7 درصد کل جمعیت دنیا از ابتدا تا کنون است.

موز از خانواده توت هاست!

ممکن است تا حالا به اصل و نسب و خانواده میوه ها دقت ننموده باشیم، ولی شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی میوه های مختلف هم خانواده هستند و برخی که به هم شبیه هستند، هیچ نسبتی با هم ندارند. در این بین جالب است بدانید که انگور، کیوی و حتی موز هم جزو خانواده توت ها هستند. از طرف دیگر توت فرنگی میوه قرمز، آبدار و مخروطی شکلی است که متعلق به خانواده گل سرخ است.

عظیم ترین آبشار دنیا زیر آب

می دانیم آبشار نیاگارا مشهورترین آبشار کره زمین است که بیش از 3 هزار تن آب در هر ثانیه از آن فرو می ریزد و میلیون ها بازدیدنماینده در سال دارد. اما این آبشار در مقایسه با عظیم ترین آبشار ناشناخته دنیا در تنگه دانمارک هیچ است. این آبشار 2/3 کیلومتر عمق دارد و جریان آب آن تقریبا 2 هزار برابر آبشار نیاگاراست.

این آبشار زیر آب های عمیق اقیانوس اطلس بین گرینلند و ایسلند واقع شده است، پس طبیعی است که بازدیدنماینده ای هم نداشته باشد. شکل گیری این آبشار این گونه است که آب با چگالی بیشتر و سردتر از دریا های شمال اروپا با آب سبک تر و گرم تر دریای ایرمینگر برخورد می نماید. آب سردتر، سنگین تر شده و به سمت پایین و زیر آب گرم می رود که روی یک فرورفتگی عظیم در کف اقیانوس، با جریانی با سرعت تقریبی 5 میلیون مترمکعب بر ثانیه فرو می ریزد.

ارتباط تلفنی دلفین ها با هم

بر اساس مطالعات پژوهشگران دانشگاه فئودوسیای روسیه، علاوه بر سگ ها، دلفین ها هم توانایی درک زبان پیچیده و تعامل با یکدیگر را دارند. آن ها می توانند در تبادل نظر با یکدیگر از جملات کامل و در هر جمله از پنج کلمه استفاده نمایند. این محققان با به کارگیری نوعی میکروفن زیر آب به ضبط صدا های دلفین ها پرداختند و با تحلیل آن ها معین شد این دسته از پستانداران می توانند در تبادل نظر های خود از کلمات استفاده نمایند و به طرز باورنکردنی منتظر می مانند تا جمله طرف مقابل تمام گردد و بعد پاسخ بدهند.

با رمزگشایی از کلمات استفاده شده آن ها می توان امیدوار بود که روزی انسان قادر به صحبت با این گونه از آبزیان باشد. بر اساس تحقیقات در صورتی که دستگاه تلفن بتواند همه فرکانس های صوتی دلفین ها را انتقال بدهد، آن ها می توانند با زبان نمادین شان با هم ارتباط تلفنی برقرار و طرف مقابل را از پشت خط شناسایی نمایند. پس تعجب نکنید اگر روزی پشت خط، دلفینی در انتظار صحبت با شما باشد!

نامرئی شدن خرس های قطبی در شب

خرس های قطبی از ترسناک ترین شکارچیان روی زمین و عظیم ترین گوشتخوار خشکی زی هستند. جنس نر این حیوان در حالت ایستاده سه متر ارتفاع و دو برابر شیر نر آفریقایی وزن دارد. آن ها می توانند خود را در زیستگاه یخی شان کاملا استتار نمایند و موقع شکار با پنجه، جلوی بینی سیاه خود را بگیرند. اما چرا؟ این کار ردیابی حرکات شان را سخت می نماید.

دانشمندان هنگام تعقیب این حیوان در شب ناباورانه متوجه شدند که خرس های قطبی از دید عینک های پیشرفته دید در شب نامرئی هستند. ضمناً، خرس های قطبی در حفظ گرما فوق العاده هستند و همین باعث زنده ماندن آن ها در سرما می گردد. از طرفی عینک های دید در شب بیشتر از اشعه مادون قرمز حاصل از گرما استفاده می نمایند. حالا این که چطور خرس های قطبی مانع خروج این امواج از بدن شان می شوند، هنوز جواب علمی و قانع نماینده ای برایش نیست.

دلفین های مین یاب زیر آب

کوشش برای به کارگیری حیوانات به عنوان جاسوس، سلاح و سیستم های هشداردهنده، تاریخچه ای طولانی دارد. با این حال استفاده از آبزیان به عنوان حسگر حرکتی، پروژه تازه ای است که شاید از همه عجیب تر به نظر می رسد. چندی پیش وقتی یک نهنگ سفید که پوشش مخصوص برای نصب دوربین های زیر آب به تن داشت در آب های نروژ پیدا شد، عده ای احتمال دادند ارتش روسیه آن را برای جاسوسی تربیت نموده باشد.

البته نیروی دریایی آمریکا هم از دهه 1960 میلادی دلفین ها را برای شناسایی مین و نجات غواصان گم شده نیروی دریایی آموزش می دهد. اما براساس برنامه ای جدید از سال 2017 میلادی 24 دلفین از 80 دلفین آموزش دیده نیروی دریایی آمریکا، از ماموریت های ردیابی مین در دریا کنار گذاشته شدند و روبات های کنترل از راه دور جایگزین این آبزیان شده اند.

منابع: Dailymail، insider، independent، kids.nationalgeographic، nytimes

منبع: برترین ها

به "جالب ترین واقعیت های باورنکردنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جالب ترین واقعیت های باورنکردنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید